A füleki borászat történelméből

.

A füleki borászat történelme hosszú évszázadokra vezethető vissza és szorosan kapcsolódik a város és a vár történelméhez. A régi pincék homokkőbe voltak vájva. Ez biztosította egész évben az állandó hőmérsékletet. A pincék és a szőlőhegyek létezéséről több történelmi forrás is beszámol. A legtöbb szőlőkert a Kakashegyen és Szentfalin volt.

Hogy pontosan milyen szőlőt termesztettek valamikor Füleken, arról ma nem sokat tudunk. Az viszont biztos, hogy jó minőségű bort lehetett találni a környéken. Így számol be például a füleki borról Matthias Miles krónikás a naplójában, csak egy nappal Fülek büszke várának elesése előtt:

Ma mindenkit szabadan beengedtek a porig égett városba. Itt tudtuk meg micsoda jó boruk van. ... A törökök megtalálták a városi pincét. Ez az egész a föld alatt volt és azt a jó bort kihordozták és szétöntözték. Én magam is küldtem a városba Johannes Pankratius urat tolmáccsal és néhány szolgával, hogy hozzanak ki 2 hordót, hogy legalább 2 hétre elegendő borunk legyen.

Ego sum vitis, vos palmites

18. - 19. század

A vár elesése 1682-ben nagy csapás volt a füleki borászatnak is. Az ujjászületés valószínüleg a 17. és a 18. század mezsgyején történt meg. A szőlőhegyek Szentfalin és a Kakashegyen fel lettek újítva. Főként a meredek hegyeken telepítettek szőlőt, ahol más növényt nem tudtak volna termeszteni. Ahogyan János evangéliumában van leírva, Jézus így szóllt a tanítványaihoz: ,,Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők." A borászok és a szőlészek szentje végül szent Orbán lett. A fülekiek 1796-ban emeltek neki szobrot a Kakashegy alatt. A monda szerint, Orbán a halálos ágyán meg szerette volna szentelni a szőlővesszőket. A borral megerősített szőlőművesek viszont málnavesszőt hoztak neki. Azóta a málna nem fagy meg, de a szőlőhegyeket a fagy rendszeresen fenyegeti. Népmondás szerint, ha Orbán nevet a szőlőhegyek sírnak. A szobroknak meg volt a jelképes küldetésük is. Amikor Orbán megóvta a szőlőhegyeket a fagytól, bort hoztak a gazdák a szoborhoz. Amikor viszont a szőlőhegyen végig söpört a fagy, a gazdák vesszővel verték Orbánt, köpdösték vagy vízzel öntötték le.

A 18. és a 19. században már minden füleki nemes családnak meg volt a saját szőlőbirtoka és pincéje. A Stephani család még egy kis pincét is alakított magának a kastély alatt. A füleki klíma nem mindig kedvezett a szőlőnek. Gyakran nem érte el a kívánt cukorfokot. A hír a füleki savanyú borról messze elszárnyalt. Petőfi úgy vélte, ha a töröknek kellett volna inni az itteni savanyú bort, hamarabb elhagyta volna Füleket. A savanyú bor viszont nem jelentett problémát a környező szeszgyáraknak, ahol jó konyakot állítottak belőle elő.

A következő nagy csapás a füleki borászatra a filoxéra járvány volt, amely a 19. század végén végig söpört egész Európán. A veszedelmes filoxéra először 1890 körül jelent meg Fülek környékén és tönkre tette szinte az összes szőlőkertet. Úgy tűnt, az itteni borászatnak elharangoztak.

Ha nem lenne Nova, nem innánk bort soha...

20. század

Az Amerikából származó filoxérára a válasz az őshazájából érkézett. Az amerikai szőlő ellenállónak mutatkozott ellene. Így kerültek hozzánk a szép nevű öntermő szőlőfajták: az Othello, Concordia, Noah (Nova), Izabella Elvira és a Ripadela. A környéken különösen a Nova vált népszerűvé. A közmondás úgy hangzik: Ha nem lenne nova, nem innánk bort soha. Egyetlen vesszőért akkoriban a gazdák állítólag hajlandóak voltak adni egy kihízott disznót is. A meredek hegyoldalak ismét feléledtek. Ebben az időben több új pincét is létrehoztak. A többségük előtt borházak épültek. A pincesoron mulatságokat és ünnepségeket tartottak. A II. világháborút követően több szőlőbirtokot és pincét elkoboztak a tulajdonosoktól. Annak ellenére is képesek voltak hasznot termelni. Például a Herold családtól elkobozott szőlőbirtok 6000 korona hasznot hozott 1945-ben, Safcsák J. volt szőlőbirtokán a haszon meghaladta a tízezer koronát. Néhány pince a háború után a kolonisták kezébe került, akiknek nem sok kötődésük volt a borászathoz. A sors folyamatosan elszámolt az öntermő szőlőfajtákkal is. A huszadik század végére borkészítés céljára betiltották a termesztésüket. Sokan viszont a mai napig kedvelik őket.

Az elveszett idő tükrében

jelen

A huszadik században a füleki borászat élte a lassú életét. Komolyabb változást a rendszerváltás hozott. Ez nem csak politikai, de társadalmi változásokat is hozott, amelyek Füleket gyakran nagyon negatívan érintették. Az öreg generáció java meghalt és a fiatalokat már nem vonzotta a pincesor és a borászat. Az elmúlt két évtizedben számos pince szét lett lopva, hanyatlik vagy egészen elnyelte az enyészet. Ezekkel a pincékkel együtt a több évszázados borászati hagyomány is megszűnni látszik. Közrejátszik ebben a pincetulajdonosok közömbössége és a vandálok, akiket ma már szinte semmi nem állít meg. A XXI. század eleje így a fennmaradt dolgok megmentésének és megóvásának, de nem utolsó sorban a pincesor vonzóbbá tételének is kell hogy színtere legyen.

© 2016 OZ Pivničný rad. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky